When I started study English I decided that I will be studying the ...

  •  
  • 108
  • 6
  • 2
  • English 
Jan 24, 2019 16:16
When I started study English I decided that I will be studying the whole of my life. Unfortunately, my life is seems to me not so easy as I thought. However I don't give up. I would like to go on the level up of my study but I have a big problem with long sentences. As you know I have bought some detectives books then I think that are so hard for me. All English books in Poland are either A2/B1 or B1/B2. And I think that my level is between of them. I'm trying to writing a long sentences in English, but I' m lose of them.
Of course writing in English without any dictionary is great. They improve it studying English at all. I agree with oder people which they are writing about of them on the Internet. I'm very pround of myself that I can write any dictionary and I think that is a very big achievement for me.
Kiedy zaczełam uczyć się angielskiego zdecydowałam, że będę uczyć się tego języka przez całe życie. Niestety, życie okazało się nie takie proste jak myślałam. Jednak się nie poddaję. Oczywiście, chciałabym wejść na powiom wyżej w mojej nauce, ale mam spory problem z długimi zdaniami. Jak wiecie, kupiłam kilka detekstywistycznych ksiażek, jednak sądzę że są one za trudne dla mnie. Wszytskie książki w polsce są albo na A2/B1 albo na B1/B2. Myślę że mój poziom jest pomiędzy nimi. Próbuję pisać dłuższe zdania po angielsku, ale się gubię w nich.
Oczywiście pisanie bez żadnego angielskiego słownika jest świetne. Poprawia to naukę języka. Zgadzam się z innymi ludźmi którzy piszą w tym temacie w internecie. Jestem bardzo dumna z tego że potrafię pisać bez słownika i myślę że to jest wielkie osiągnięcie dla mnie.