Part 1 My English language story is simple.

  •  
  • 204
  • 2
  • 1
  • English 
Apr 26, 2018 15:20
Part 1 My English language story is simple.

It was 24. November 2014. I was unemployed and depressed. All the time I was sitting at home and I had enought clean my house. I decided that I can do it for myself. I would like to do something what help me looking for my new job and improve my motivation to grow. Of course, I took some pictures, but product photography which I made didn’t satisfaction me. It was a time where I started of them and finaly I couldn’ t idea how to do it propertly.
My fiance asked me why you get started to study English language? I remembered that I was surprise my own answer. Yes. I will be learn English language.
The first moment I have to decided how I will be learn and I choose internet. Duolingo platform was for me the amazing place where the people can learn any language for free. Then was the lang-8.com. I’m here since today. It’s here I learned how to write propertly in English. I want to thank you everything people who help me achievement the goal. I remember some friends, like Yuki who help me learn to speak on English. We spoke together 6 months and was for me practise language time. Than the conntact was broken, but I recollected him very well. I have never been meeting English friends who want to speak for me on Skype.
Than my study was pause. I got married. Because of my age, I had to make a quick decision about motherhood. I was already 35. And two months earlier I learned about pregnacy and my study English very slowly. In the meantime I began to write my English blog and write something post on lang-8.


a further part later


Część 1.
Moja opowieść nauki języka angielskiego jest prosta. Był 24 listopad 2014. Byłam bezrobotna i przygnębiona. Cały czas siedziałam w domu i miałam dość sprzątania go. Zdecydowałam że mogę zrobić coś dla siebie. Chciałam zrobić coś co pomoże mi w szukaniu nowej pracy i sprawi że moja motywacja zacznie rosnąć. Oczywiście, robiłam sporo zdjęć, ale fotografia produktowa którą się zajmowałam nie zadowalała mnie. Był to czas, gdzie dopiero zaczynałam i finalnie nie miałam pojęcia jak ją robić właściwie.
Mój mąż (narzeczony) zapytał mnie dlaczego nie zacznę uczyć się Języka angielskiego? Pamiętam, że byłam zaskoczona sama własną odpowiedzią. Tak – będę uczyć się angielskiego.
W pierwszej chwili musiałam zdecydować jak będę się uczyć i wybrałam internet. Duolingo platforma była dla mnie miejscem niesamowitym gdzie ludzie mogli uczyć się dowolnego języka za darmo. Potem był lang-8.com. Jestem tam do dziś. To tutaj nauczyłam się pisać. Dziękuję wszystkim którzy mi w tym pomogli. Pamiętam kilku przyjaciół jak np. Yuki który pomógł mi nauczyć się mówić po angielsku. Rozmawialiśmy razem na Sype przez około pół roku, to był praktyczny język. Mimo że kontakt się urwał, wspominam go bardzo dobrze. Nigdy później już nie spotkałam angielskiego przyjaciela który chciałby ze mną pogadać na Skype.
Potem miałam przerwę w nauce. Wyszłam za mąż. Ze względu na mój wiek musiałam bardzo szybko podjąć decyzję o macierzyństwie. Miałam wtedy 35 lat. Dwa miesiące później dowiedziałam się o ciąży i moja nauka języka angielskiego bardzo zwolniła. W międzyczasie zaczęłam pisać blog angielski oraz jakieś posty na lang-8.

dalsza część wkrótce