Detective story English book B1-B2

  •  
  • 97
  • 0
  • 2
  • English 
Jan 18, 2019 21:15
When my baby fell asleep on my arm I put her in to her bed. I' m suffering from a bit stress today, but otherwise it's a nice day.
A few days ago I wrote about English book The Ann of green gables (B2-C1). I started read her but it seems to me that is so high level for me. I will be find a B1 version book of this tittle. For comparison the book which I have "Tomorrow never knows" is too simple (A2-B1). It's shame that the Polish published don't bring books only B1 or B2 level out. Always are mix level thus is a bit hard to fit it to own language level. I'm considering buying a book for B1-B2 level. I don't have a choise.
Kiedy moja córka zasneła na moich ręcach przełożyłam ją do łożeczka. Cierpię na spory stress ale poza tym jest to przyjemny dzień. Kilka dni temu pisałam o angielskiej książce "Ania z zielonego Wzgórza" . Zaczełam ją czytać, ale wydaje mi się że jest to za wysoki poziom dla mnie. Będę szukać wersji B1 tej książki. Dla porównania książka którą mam "Nieznane jutro" jest za prosta dla mnie (A2-B1).Szkoda że polskie wydawnictwa nie wydają książek tylko na poziom B1 lub B2. Zawsze są to połączenia poziomów więc ciężko jest dopasować je do własnego poziomu językowego. Rozważam zakup książki na poziom B1-B2. Nie mam wyboru.