Today I am not feel good.

  •  
  • 305
  • 0
  • 1
  • English 
Jun 19, 2015 03:06
Today I am not feel good. Sometimes when I am not working it is very heavily for me. I have still waiting for any answer. Everyday I repeat myself it will be better. But it isn't. I would like to go to work. Everyday I have asked myself: why? What is the aim that? When I left my job, I decided that I will be learn English. I don't understand why I choosed this language, but I was supposed that, it will be the best decision in my life. I don't know if I learned very much. Today I have done many things what usuall I have been doing everyday. Later I went to the shop and I bought some things with I need to used at home. It took to me long time. When I returned home I needed to hurry. Today Even I managed to read something in English. What else? Yesterday we went to hospital to my young sister. Yesterday I little nephew was born. I am very happy, because everything is OK, and my sister will be able to leave after a two day home. Sometimes I envy her a little. Why? Because not having a job, I can not have children, and I'm much older than her. I'm afraid that I will not have children at all.
Sometimes everything is not going the way you would like, but still I'm glad her happiness. I believe that everything will be OK.


Dzisiaj nie czuję się dobrze. Czasem, kiedy nie pracuję, jest mi bardzo ciężko. Nadal czekam na jakąkolwiek odpowiedź. Każdego dnia powtarzam sobie, będzie lepiej. Ale nie jest. Chciałabym iść do pracy. Każdego dnia pytam siebie: dlaczego? Jaki jest tego cel?
Kiedy odeszłam z pracy postanowiłam, że będę się uczyć anielskiego. Nie rozumiałam dlaczego wybrałam ten język, ale miałam przeczucie, że będzie to najlepsza decyzja w moim życiu. Nie wiem, czy nauczyłam się dużo. Dzisiaj zrobiłam wiele rzeczy co zazwyczaj robię codziennie każdego dnia. Później poszłam do sklepu i kupiłam kilka rzeczy, których używałam w domu. Zajęło mi to sporo czasu. Kiedy wróciłam do domu musiałam się spieszyć. Nawet udało mi się przeczytać coś po angielsku. Co jeszcze? Wczoraj pojechaliśmy do szpitala, do mojej młodszej siostry.Wczoraj urodził się mały siostrzeniec. Jestem bardzo szczęśliwa, ponieważ wszystko jest OK, a moja siostra będzie mogła wyjść po dwóch dniach do domu. Czasem to zazdroszczę jej trochę. Dlaczego? Ponieważ nie mając pracy, nie mogę mieć dzieci, a jestem dużo starsza od niej. Boję się że nie będę miała dzieci w ogóle. Czasem wszystko nie układa się tak, jak tego pragniemy, ale mimo to cieszę się jej szczęściem. Wierzę że wszystko będzie OK.