Today is a very hard day for me.

  •  
  • 63
  • 7
  • 1
  • English 
Jan 25, 2019 20:58
Today is a very hard day for me. My daughter's teething is very exhausting for both of us. The whole day she is crying all the time. I don't know that can I do for her. Of course I gave her some painkiller immediately but I think that is not help so much. She has just slept now. I'm such exhausted. I miss so much, at least a bit of rest. I would like to go for the walk once without my baby. Unfortunately I don't have a chance. Sometimes I'm feeling like a prison. When my baby was sleeping I take a rest. Maybe I complain so much and I don't see a way out of a situation. Sometimes everything overwhelms me, just like today.
I devote so little time to myself and my hobby since my daughter was born.Maybe someday it will change and my situation will be more comfortable. Maybe the next time I will be writting about my hobby what is the photography.
Dzisiejszy dzień jest bardzo ciężki dla mnie. Moja córka ząbkuje i jest to bardzo wyczerpujące dla nas obojga. Cały dzień, przez cały czas mała płacze. Nie wiem już co mogę zrobić dla niej. Oczywiście dałam jej natychmiast środek przeciwbólowy, alę myślę że nie pomaga to jej za bardzo. Jestem taka wyczerpana. Brakuje mi choć trochę odpoczynku. Chciałabym wyjść choć jeden raz na spacer bez dziecka. Niestety nie mam takiej opcji. Czasami czuję się jak w więzieniu. Kiedy moje dziecko śpi mogę odpocząć. Może za dużo narzekam i nie widzę wyjścia z sytuacji. Niekiedy wszystko mnie przytłacza tak jak dziś.
Tak mało czasu poświęcam dla siebie i na swoje hobby od kiedy urodziła się córka. Może kiedyś się to zmieni i moja sytuacja będzie bardziej komfortowa. Może następnym razem napiszę o moim hobby jakim jest fotografia.